ژانر تاریخی

ژانر تاریخی
تاریخی | برای همه سنین
0 از 10
0% رضایت
تعداد بازدید: 30 بازدید
خلاصه داستان

از پر طرفدارترین ژانرهای سینمایی گونه های تاریخی می باشد که تاریخ را بر مبنای حقیقت بیان می کند . البته این ژانر می تواند داستانی را با قدمت تاریخی بر اساس ذهنیات یک شخص بسازد و یا روایت یک اتفاق و حتی با ژانرهای دیگر ترکیب شود به همین منظور ما در این مقاله […]از پر طرفدارترین ژانرهای سینمایی گونه های تاریخی می باشد که تاریخ را بر مبنای حقیقت بیان می کند . البته این ژانر می تواند داستانی را با قدمت تاریخی بر اساس ذهنیات یک شخص بسازد و یا روایت یک اتفاق و حتی با ژانرهای دیگر ترکیب شود به همین منظور ما در این مقاله به بررسی ژانر تاریخی می پردازیم.

ژانر تاریخی چیست ؟

ژانر تاریخی از سال های ظهور سینما شکل گرفت و رویدادهای مهم تاریخی ، نبردها و جنگ ها ، چهره های گذشته را به تصویر می کشد . در اصل می توان گفت که فیلم های تاریخی روی بیننده بسیار تاثیرگذار است ولی کتاب نمی تواند این تاثیر را بگذارد و اکثر مردم اطلاعات تاریخی خود را از این  فیلم ها می گیرند و همیشه تاریخ زندگی بشر با داستان های عاشقانه  ، حیرت انگیز ، سیاسی ، تاریخی و مذهبی ، نبردها ، جنگ ها و غیره بوده است.

برای  دانلود رایگان فیلم و سریال خارجی از وبسایت رها سریال کلیک کنید.

تاریخچه ژانر تاریخی

ژانر تاریخی به دوران باستان می رسد که در دوران رنسانس در اروپا از قرن ۱۴ تا ۱۶ شکل گرفت و اولین فیلم های برجسته تاریخی که در آن دوره ساخته شد فیلم بن هور در سال ۱۹۲۵ و ده فرمان ، فهرست شیندلر ، لورنس عربستان ، دکتر ژیواگو ، اسپارتاکوس و غیره بود که همه با اتفاقات و رویدادهای تاریخی بوده است و جزو بهترین دوران ساخت و تولید فیلم های تاریخی قرار گرفت.

نگاهی به تاریخ با ژانر تاریخی

ژانر تاریخی روایتگر تاریخ و شخصیت های مهم تاریخی بوده است . تاریخ یک درس عبرت است برای افرادی که از گذشته پند بگیرند و در اصل می توان گفت که سینما تاریخ را روایت می کند و از مهمترین عناصر فیلم های تاریخی قصه های عبرت آموز ، سیاهی لشکر ، دکورهای بزرگ ، شخصیت های مهم در داستان بوده است که یکی از مهمترین فیلمسازان آن زمان دیوید لین است که فیلم لورنس عربستان را در سال ۱۹۶۲ تولید کرد که بهترین نوع فیلم در زمان خودش می باشد.

ژانر تاریخی در سینمای ایران

ژانر تاریخی همیشه مورد توجه بسیاری از مخاطبان بوده است و یک سفری به تاریخ و گذشته می توان داشت و در تاریخ بشر را غرق می کند . در سینمای ایران کارگردانانی مانند علی حاتمی اکثر فیلم هایش تاریخی بوده است و بیشتر این ژانر را با تم های مذهبی و دینی ترکیب می کرد ولی اساسا این فیلم ها تاریخ نقش اول را دارد و آثار بسیار زیادی از قبیل فیلم محمد رسول الله ، رستاخیز ، دلشدگان ، استرداد ، کمال الملک و غیره می باشد‌ و پیشرفت سینمای ایران را در تاریخ و مضامین تاریخی می توان دید.

سینمای تاریخی در ایران

ژانر تاریخی و سینمای پیش از انقلاب ما شاهد ۱۲۰۰ گونه فیلم تاریخی مذهبی بودیم ولی بعد از انقلاب با توجه به مضامین اخلاقی و ارزش آثار تاریخی فیلم های بسیاری ساخته شد. در سال ۱۳۶۱ فیلم سفیر که مورد توجه و استقبال مردم قرار گرفت و همینطور روز واقعه از بهترین فیلم های تاریخی آن زمان می باشد و فیلم های دیگری هم توسط کارگردانان به نام از سال ۱۳۷۶به بعد ساخته شد و در اصل می توان گفت که کشور ما ایران از تولید کنندگان فیلم های تاریخی بوده است و تجربیات زیادی کارگردانان ما در این زمینه دارند.

بیشتر بخوانید: ژانر نوآر

سریال های تاریخی در ایران

در ژانر تاریخی ایران به سریال های تاریخی هم که در تلویزیون پخش می شود نیز می توان اشاره کرد که روایتگر داستان زندگی ها ، تحلیل و تجسس در تاریخ می باشد . این سریال ها از سریال سربداران و سریال ابوعلی سینا تا سریال امیرکبیر و پهلوانان و غیره می باشد . بنابر این می توان گفت که سینمای ایران به این نوع ژانر بسیار اهمیت می دهد و فعالیت بسیاری داشته است‌ و به همین منظور شما می توانید با مراجعه به سایت شرکت رها سریال این سریال ها را انتخاب و مشاهده نمایید.

سخن پایانی

فیلم های ژانر تاریخی بیانگر یک دوره یا یک اتفاق تاریخی هستند که اکثر شخصیت های مهم تاریخی در آن قرار می گیرند و این ژانر در سینمای ایران جایگاه خاصی نسبت به ژانرهای دیگر دارد  به همین منظور شما می توانید با شرکت رها سریال ارتباط و از نحوه سفارش این فیلم ها اطلاع حاصل کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.